Etsimme Kultaisella Nuijalla palkittavaksi PK-yritystä, joka on hyvän hallitustyöskentelyn avulla nostanut merkittävästi yrityksen arvoa

Onko tiedossasi PK-yritys, joka on hyvän hallitustyöskentelyn avulla nostanut merkittävästi yrityksen arvoa?

Jos tiedossasi on tällaisia yrityksiä, täytä jokaisesta oma lomakkeensa niiltä osin, kun sinulla on mahdollisuus saada tietoja yrityksestä. Ehdotusten pohjalta sihteeristö ottaa yhteyttä mahdollisten lisätietojen saamiseksi. Ehdotukset käsitellään luottamuksellisesti. Lähetä lomake viimeistään 15.3.2019.

Lomake

Hyvästä hallitustyöstä palkittavan PK-yrityksen valintakriteereitä

  • Menestys: liikevaihdon kehitys, liiketaloudellinen tulos
  • Selkeä visio tulevaisuudesta, panostukset kehitykseen
  • Hallitus, jossa on esim. riippumattomia hallitustyön ammattilaisia jäseninä, ja heillä aito mahdollisuus vaikuttaa yhtiön kehitykseen
  • Kohderyhmänä ovat PK-yritykset
  • Arviointiin riittävä historia myös hallitustyöllä
  • Hyvä maine
  • Ulkomaalaisomistus ei ole rajoittava tekijä
  • Yritys hyväksyy mahdollisuuden ottaa yhteyttä tilintarkastajaan
  • Ehdokkaiksi ei oteta yrityksiä, joissa enemmistöomistajana on pääomasijoittaja

Palkintolautakunnan jäsenet

  • Matti Alahuhta, puheenjohtaja
  • Arno Ahosniemi
  • Sari Baldauf
  • Anne Berner
  • Miika Mäkitalo

Aiemmin palkitut yritykset

  • 2018 Pemamek Oy (Loimaa)
  • 2017 HappyOrNot Oy (Tampere)
  • 2016 Gofore Oy (Tampere)
  • 2015 Pohjola Rakennus Oy (Tampere)
  • 2014 Serres Oy (Kauhajoki)
  • 2013 Robit Rocktools Oy (Lempäälä)
  • 2012 Lappset Group Oy (Rovaniemi)
  • 2011 SE Mäkinen Logistics Oy (Vantaa)

Kultainen Nuija 2019 valintaprosessin aikataulu

  • Ehdotukset toimitettava viimeistään 15.3.2019 mennessä
  • Sihteeristö valitsee ehdokkaista kolme jatkoon
  • Palkintolautakunta valitsee palkittavan 3.5.2019 tilaisuudessa, jossa kukin ehdokas esittelee yrityksensä lautakunnalle
  • Palkinnonsaaja julkistetaan ja palkinto luovutetaan Kauppalehden Kasvajat-kiertueen Helsingin tilaisuudessa 28.5.2019

Lisätietoja saat oman alueesi yhteyshenkilöltä

Etelä-Karjala
Mari Kurkan – mari.kurkan@otsakorpi.fi – 044 2135813

Future Board
Mari Mäki – mari.johanna.maki@gmail.com – 050 444 0310

Helsinki
Terhi Johanna Vapola – terhi@vvholding.fi – 040 8036407

Itä-Suomi
Antti Haapakorva – antti.haapakorva@talentree.fi – 0440 567444

Keski-Suomi
Seppo Sneck – seppo.sneck@largocapital.fi – 0400 643803

Kymenlaakso
Matti Kulla – matti.kulla@propart.fi – 041 454 0450

Häme
Jukka Anttonen – jkanttonen@gmail.com – 044 0357015

Pohjanmaa
Mika Hagberg – mika.hagberg@serres.com – 040 745 7008

Pohjois-Suomi
Jorma Hanhimäki – jorma.hanhimaki@gmail.com – 0400 388542

Satakunta
Kari Hannus – kari@karihannus.fi – 050 2970

Tampere
Eija Vartila – eija.i.vartila@gmail.com – 050 388 9628

Turku
Timo Makkonen – timo.makkonen@outlook.com – 0400 201541

Tähdellä merkatut kentät ovat pakollisia. Käsittelyn helpottamiseksi toivomme, että täytät mahdollisimman monta kenttää niiltä osin kun asiat ovat tiedossasi.